April 23, 2021, Friday
२०७८ बैशाख १०
ताजा अपडेट

नेकपा नाम कस्काे, फैसला आज

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी ‘नेकपा’ को नाम विवादबारे सर्वोच्च अदालतले आज फैसला सुनाउँदैछ । सत्तारुढ नेकपाले आफ्नो दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीसँग नाम जुधाएको भन्दै ऋषिराम कट्टेलले सर्वोच्च अदालतमा मुद्दा दायर गरेका थिए ।

सोही मुद्दामाथि सर्वोच्चले फैसला सुनाउन लागेको हो । यसअघि सर्वोच्च अदालतले २० फागुनमा निर्णय सुनाउने बताएको भएपनि उक्त दिन पूर्वप्रधानन्यायाधीश सुरेन्द्रप्रसाद सिंहको निधनको शोकमा अदालत बन्द गरिएपछि फैसला आजलाई सरेको हो ।

Advertisement

नेकपा आफ्नो भएको दाबी गर्दै ऋषि कट्टेलले करिब तीन वर्षअघि सर्वोच्चमा रिट दायर गरेका थिए । २०७५ साल जेठ ३ गते तत्कालीन एमाले र माओवादीबीच एकता भएर नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी ‘नेकपा’ गठन भएको थियो । त्यसपछि कट्टेलले निर्वाचन आयोगमा उजुरी दिएका थिए ।

उक्त उजुरीमा सुनुवाइ गर्दै निर्वाचन आयोगले केपी ओली र पुष्पकमल दाहाल अध्यक्ष रहेको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी नेकपाको पक्षमा निर्णय गरेको थियो । आयोगको उक्त निर्णयविरुद्ध कट्टेलले २०७५ साल मंसिर २१ गते सर्वोच्च अदालतमा रिट दायर गरेका थिए ।

राजनीतिक दलसम्बन्धी ऐनमा दलको नाम वा चिन्ह आयोगमा दर्ता कायम रहेको दलको नाम वा चिन्हसँग मिल्ने भएमा दर्ता हुन नसक्ने उल्लेख छ ।

प्रधानमन्त्री ओलीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेपछि सत्तारुढ नेकपामा विवाद चुलिएको समयमा सर्वोच्चको फैसला आउन लागेको हो । दुबै समूहले आधिकारिक नेकपा आफु भएको दावी गर्दै आएका छन् ।


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •